Mishel (pashyrey) wrote in ua_mova,
Mishel
pashyrey
ua_mova

Трохи про те як розвивається українська мова

За часи новітньої історії, як на мене, було чотири найпомітніші події:
1. 89-й рік. Затверджено новий Український правопис. (трохи підправлений в 93-му)
2. 94-й рік. Видано Орфографічний словник української мови (120 000 слів). Словник став спробою підігнати попереднього словника 1975 р. до вимог нової редакції чинного правопису.
3. 2000. Видано "Енциклопедію української мови"
4. 2001. Видано "Великий тлумачний словник сучасної української мови" (170 000 статей)

Ось на останньому я б хотів зупинитись детальніше, підозрюючи що не всі читачі знають що це таке.
Спочатку передісторія.
Попередній тлумачний слоник почав виходити в 1970-му році. Інститут мовознавства протягом 10(!!!) років видавав одинадцятитомний "Словник української мови". останній том було видано в 1980-у році. Все видання налічувало 120 000 статей.
І ось в 2001-му раптом з’являється "Великий тлумачний словник сучасної української мови". Слово "раптом" тут не випадкове.
Це не вузькоспеціалізований словник якихось технічних термінів на кілька тисяч слів. Статей в новому виданні вже 170 000! При цьому словар видано не інститутом мовознавства і не в видавництві "Наукова думка" як це зазвичай буває, а в якомусь маловідомому ірпінському видавництві яке досі спеціалізувалось на перекладі та друкові фентезійного ширвжитку. На титульній сторінці словника красувалось "за ред. В. Бусла". Мовознавці були заінтриговані: "Хто цей загадковий, нікому не відомий В. Бусел який проробив таку титанічну роботу?".
Та після гортання сторінок словника у мовознавців з’явилось вже обурення, а після детально вивчення і взагалі - гнів.
нововиданий словник виявився нічим іншим як просто відсканованим та розпізнаним своїм попередником - "Словником української мови". От тільки рука невідомого нікому редактора повидаляла зі словника всі приклади вживання слова, залишивши тільки тлумачення. Тобто маємо самий звичайний плагіат. Але...
В новому словнику було на 50 тисяч статей більше ніж у попередника. Взагалі число 170 000 - вражаюче. Щоб було зрозуміліше, нагадаю що у всім відомому словнику Ожегова статей "всього" 57 тисяч.
Ось наявність нових 50 тисяч слів й увігнало мовознавців в жах.
Зроблю маленький відступ для непосвячених.
В будь-якій мові і в наші так само, весь час з’являються нові слова. Одні приживаються й стають звичними інші дуже швидко забуваються. Ті що прижились - повинні потрапити до словників. Ось тут і починається робота для лексикографів. Кожне нове слово аналізується на тему частоти вживання, в якому сенсі воно вживається, в текстах якої стилістики, і вже на основі цього приймається рішення вносити його до словників чи ні і як при цьому описувати.
Так от, повертаючись до В’ячеслава Бусела та його словника, жодного такого лексикографічного аналізу щодо нових слів не проводилося. Тобто одна людина без будь-якої навіть філологічної, а не те що лексикографічної освіти приймала рішення про входження того чи іншого слова в словник. Таке справді викликає жах.

Підсумовуючи. Особисто я не знаю як ставитись до цієї історії. Хто правий? Як ставитись до В’ячеслава Бусела, фізика за фахом, який взяв на себе відповідальність (чи нахабство) писати словники? Скільки разів члени цієї спільноти тут грішили тим самим - пропонуючи нові слова.
Може так і треба, якщо фахові мовознавці бездіяльні? Я не братиму на себе оцінювання. Просто хочу щоб ви пам’ятали, хто пише наші словники і як пише. Так словник повинен бути останнім аргументом у суперечці про написання чи значення слова. Але чи буде таким аргументом "Великий тлумачний словник сучасної української мови"? Коли ви посилатиметесь як на аргумент на комп’ютерний словник "Лінгво" чи на онлайновий словник http://www.slovnyk.net/, пам’ятайте що обидва вони зроблені на основі твору фізика-фентезійника В.Бусела. Зі сумнівом та скепсисом, щоправда, варто ставитись передусім до нових слів у мові, як-то "сайт". Але зі слів автора, він редагував і статті взяті з 11-томника "Словник української мови".
Subscribe

 • Згадуючи "корабле-тростину"

  Кари за затонення корабля МОСКВА, 26. 7. ПАТ. Скінчився тут процес проти залоги корабля, що затонув недавно на Волзі під Ярославом. Капітана…

 • Фемінітиви як підніжка гендерній рівності

  Рішення ОАСК, яким скасували постанову Кабміну, що впроваджувала кривопис-19, в одному ЗМІ прокоментували специфічним питанням: «Тепер не буде…

 • Новий правопис

  Нову редакцію правопису скасовано. Facebook post Інформація про засідання суду.

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 55 comments

 • Згадуючи "корабле-тростину"

  Кари за затонення корабля МОСКВА, 26. 7. ПАТ. Скінчився тут процес проти залоги корабля, що затонув недавно на Волзі під Ярославом. Капітана…

 • Фемінітиви як підніжка гендерній рівності

  Рішення ОАСК, яким скасували постанову Кабміну, що впроваджувала кривопис-19, в одному ЗМІ прокоментували специфічним питанням: «Тепер не буде…

 • Новий правопис

  Нову редакцію правопису скасовано. Facebook post Інформація про засідання суду.